Ako vybrať voľne predajné lieky?

Nečakanému ochoreniu môžete čeliť vďaka voľne predajným liekom. Tie máte možnosť zakúpiť bez lekárskeho predpisu, navyše z pohodlia domova cez internet. Vybavte si domácu lekárničku dôkladne, nech ste na chorobu pripravení a máte rýchlu pomoc pri ruke.

Nečakanému ochoreniu môžete čeliť vďaka voľne predajným liekom. Tie máte možnosť zakúpiť bez lekárskeho predpisu, navyše z pohodlia domova cez internet. Vybavte si domácu lekárničku dôkladne, nech ste na chorobu pripravení a máte rýchlu pomoc pri ruke.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Na čo sa pri výbere zamerať

Pri výbere voľne predajného lieku si starostlivo premyslite, na čo presne ho potrebujete a či ste urobili správnu indikáciu svojej choroby. Trápi vás črevné ochorenie, alebo máte "len" tráviace ťažkosti napríklad z ťažkého jedla? Bolí vás hlava z nedostatočného doplňovania tekutín, alebo máte migrénu?

Zistite si, aké liečivo voľne predajného lieku pre vás bude najlepšie. Príbalový leták si prečítajte kvôli pokynom dávkovania a použitia. Nezabudnite si prečítať hlavne informácie týkajúce sa kontraindikácie, teda kedy je daný liek nevhodný.

Užitočné informácie vám môžu poskytnúť aj klinické štúdie a vedecké analýzy týkajúce sa liečivých látok a pôsobnosti v závislosti od dávkovania, dĺžke užívania a kombinovania s ďalšími látkami. Veľké množstvo týchto štúdií alebo ich závery sú bežne pre vysledovanie na internete, prípadne ich nájdete priamo u výrobcu voľne predajného lieku.

Myslite pri nákupe tiež na množstvo dávok v jednom balení, aby ste mali dostatočnú zásobu lieku, pokiaľ možno odhadom na celú dobu trvania vašich ťažkostí. Vždy je lepšie mať doma k dispozícii rezervnú dávku.

Rozdelenie podľa 3 kritérií

1. Určenie

Podľa toho, komu sú lieky voľne predajné určené, rozlišujeme:

  • Voľne predajné lieky pre dospelých - tieto lieky sa môžu ďalej deliť na lieky pre ženy alebo mužov, existujú ale aj "univerzálne" lieky pre dospelých, ktoré nie je potrebné rozdeľovať na tieto dve kategórie, napr. lieky na bolesť, hnačku či zápchu, chrípku atď.

    • Voľne predajné lieky pre ženy zvyčajne nájdete v kategórii liekov na gynekologické ťažkosti, na trhu sú ale aj lieky pre ženy, napr. pre liečbu obezity, zvláštnou kategóriou je antikoncepcia.

    • Väčšina voľne predajných liekov pre mužov sa nachádza v sekcii liekov pre urologické ťažkosti. Pre mužov sú určené tiež lieky na alopéciu (teda na vypadávanie vlasov a chlpov, ktoré sa môže týkať ale i žien).

  • Voľne predajné lieky pre deti - organizmus dieťaťa má špecifické požiadavky, a preto vyžaduje špecifické lieky. V žiadnom prípade nestačí použiť lieky pre dospelých iba so zníženou dávkou. Obličky a pečeň dieťaťa sú vo vývine, a preto sa s liečivými látkami vysporiadajú inak ako orgány v tele dospelého jedinca. Niektoré lieky pre dospelých nemusia deťom vôbec zaberať, iné môžu mať závažné nežiaduce účinky.

2. Zameranie

Podľa toho, na akú liečbu sa voľne predajné lieky zameriavajú, sa radia do mnohých kategórií. Nižšie uvádzame tie najčastejšie:

  • Bolesť - lieky na bolesť môžete nájsť tiež pod označením analgetiká. Niektoré z nich sa zameriavajú špeciálne na bolesť zubov, iné uľavujú napríklad od bolesti hlavy či svalov.

    Bolesť nikdy nepodceňujte, pretože vždy vzniká z určitej príčiny, a práve tú je potrebné riešiť. Lieky na tíšenie bolesti vám síce rýchlo uľavia, pri častom užívaní v dlhodobom horizonte vám ale môžu viac uškodiť ako pomôcť. Okrem prehliadnutia skutočného problému vám totiž hrozí aj zvýšená tolerancia na dávky analgetík a vytvorenie nezdravého návyku. Preto sa zaujímajte, čoho je vaša bolesť príznakom.

  • Chrípka a nachladenie - pre chrípku je typický rýchly začiatok, kedy sa počas niekoľkých hodín náhle objaví horúčka, únava a bolesť svalov. Horúčky bývajú vysoké, často cez 38 ° C, prechladnutie väčšinou sprevádza len zvýšená teplota. Môže sa objaviť bolesť v krku, kašeľ a nádcha, ľudia s horúčkou môžu mať navyše nevoľnosti, hnačku, zápchu, ďalším prejavom môže byť aj zvracanie.

  • Dýchacie cesty a kašeľ - pri infekciách dýchacích ciest chorú osobu trápi kašeľ, ktorý môže byť dvojakého typu: suchý a vlhký. Suchý kašeľ je dráždivý, nutkavý a sliznice dýchacích ciest sú pri ňom suché. Lieči sa užívaním prípravkov na zvlhčenie slizníc, ktoré sa nazývajú antitusiká, a liekov s tíšiacim účinkom na nutkanie na kašeľ. Suchý kašeľ často prechádza do podoby vlhkého kašľa. Počas vlhkého kašľa sa na slizniciach tvorí hlien, ktorý je potrebné odkašliavať. Tento proces posilňujú práve lieky na vlhký kašeľ. Niekedy sa odporúča neužívať tieto lieky večer, aby pacienta počas nočného spánku nevyčerpávali záchvaty kašľa, čo platí obzvlášť u detí.

  • Kĺby - voľne predajné lieky na kĺby pomáhajú znižovať ich opuchy a zápaly, môžu liečiť degeneratívne ochorenie kĺbov (artrózu) či sa zameriavať výhradne na liečbu bolesti kĺbov.

  • Urologické ťažkosti - lieky tejto kategórie sa zameriavajú na liečbu močového ústrojenstva. Pomáhajú riešiť časté a prerušované močenie, svrbenie a pálenie močovej trubice či bolesť v podbrušku.

  • Nervová sústava a nervozita - vtejto kategórii nájdete lieky na nespavosť, úzkosť, depresiu, nervozitu či stres. Lieky pôsobiace proti stresu majú často sedatívne účinky, preto čítajte príbalový leták dôkladne, aby užívané lieky neznižovali schopnosť sústredenia, napríklad počas šoférovania.

  • Srdce a cievy - voľne predajné lieky pomáhajú posilniť cievy, čím redukujú napätie a bolesti ciev. Ak máte problémy s cievami a srdcom, myslite na prevenciu svojich problémov v podobe úpravy životosprávy.

  • Alergia - voľne predajné lieky, ktoré vám pomôžu s alergiou, sú dvojakej kategórie, antihistaminiká a dekongestíva.

    • Antihistaminiká redukujú pôsobenie histamínu, ktorý telo uvoľňuje počas alergickej reakcie.

    • Dekongestíva obmedzujú vznik začervenania (napr. očí, kože), opuchu a zvýšenej sekrécie. Predávajú sa vo forme nosných kvapiek, sprejov, kožných gélov a očných kvapiek.

  • Gynekologické ťažkosti - medzi najčastejšie gynekologické ťažkosti patria gynekologické zápaly a vaginálne mykózy, ktoré sa dajú liečiť pomocou vaginálnych krémov a čapíkov. Medzi liekmi v tejto kategórii nájdete aj lieky, ktoré miernia ťažkosti spojené s menopauzou a menštruáciou.

  • Zažívanie - voľne predajné lieky tejto kategórie vám môžu pomôcť pri nevoľnostiach, zápche, hnačke, plynatosti, pálení záhy a bolesti brucha. Zakúpiť môžete tiež lieky na akútne črevné ochorenia. Pre lepšie trávenie sa poobzerajte po probiotikách, ktoré nájdete u nás v sekcii Doplnky stravy. Osobitnú časť tejto kategórie tvoria lieky na lepšie zažívanie určené pre deti.

  • Odvykanie od fajčenia - lieky na pomoc pri odvykaní od fajčenia fungujú na princípe postupného znižovania dávok nikotínu. Môžu byť vo forme náplastí, takže sa nikotín do tela uvoľňuje postupne skrz kožu, alebo vo forme žuvačiek a ústnych sprejov, kedy sa nikotín vstrebáva rýchlejšie.

3. Forma

Podľa vonkajšej formy môžeme voľne predajné lieky rozdeliť do troch hlavných skupín:

  • Tekuté - voľne predajné lieky môžete zakúpiť v podobe roztoku, tinktúry alebo kvapiek, ktoré sa prehĺtajú na lyžičke, prípadne sa kvapkajú do pohára s vodou.

  • ľahká vstrebateľnosť účinných látok

  • vysoká koncentrácia v malom objeme, čo oceníte trebárs na cestách

  • účinné látky sa často uchovávajú pomocou alkoholu, takže použitie takéhoto lieku má vplyv na schopnosť šoférovania. Rovnako pri väčších dávkach nie je forma alkoholovej tinktúry optimálnym riešením pre deti či abstinentov.

Stretnúť sa môžete aj s formou sirupu, ktorý máva zvyčajne príjemnú chuť, takže je jeho užívanie jednoduchšie aj pre malé deti. Tekutá forma sirupu je vhodná v prípadoch sťaženého prehĺtania, napríklad pri bolesti v krku. Niektoré lieky sa vyskytujú vo forme čajov alebo iných nápojov (napr. probiotiká). Obzvlášť v prípade liečivých čajov overujte koncentráciu liečiv. Zvláštnou formou liekov sú ústne spreje. Ich výhodou je veľmi rýchle vstrebávanie liečivých látok do tela.

  • Tvrdé - veľmi častou formou liekov sú klasické tablety určené na prehĺtanie vcelku.

  • absencia nadbytočných sladidiel, ktoré obsahujú potrebné sirupy

Existujú však aj tablety s príjemnou sladkou chuťou určené na cmúľanie alebo žuvanie. Rozšírenou formou sú šumivé tablety, ktoré sa rozpúšťajú v pohári s vodou. Voľne predajné lieky sa tiež predávajú vo forme kapsúl. Tie môžu mať svoj obsah tekutý (napr. kapsule s rybím olejom) alebo sypký, vždy sa prehĺtajú celé. Niektoré liečivá sa vyrábajú vo forme čapíkov na rektálne alebo vaginálne zavádzanie. Vstrebávanie liečiv vnútorne čiže sliznicou prebieha veľmi rýchlo.

  • Sypké - tento typ môže mať formu prášku, sypkej zmesi či granulátu. Niektoré sú rozpustné vo vode, iné rozpustné nie sú, ale možno ich pridávať napr. do kaše či jogurtu.

  • Na trhu sa tiež môžete stretnúť s voľne predajnými liekmi vo forme gélov, krémov, mastí a náplastí, ktoré sú určené na vonkajšie použitie a využívajú vstrebávanie liečivých látok skrz pokožku.

Originálne lieky vs. generiká

Pretože uvedenie nového lieku na trh je veľmi nákladné kvôli času potrebnému na objavenie liečiva a množstvo potrebných klinických štúdií preukazujúcich účinnosť a neškodnosť voči zdraviu nového lieku, získava jeho výrobca právo na patentovú ochranu originálneho lieku. Vďaka patentu má výrobca výhradné právo na výrobu tohto lieku po určitú dobu, aby sa mu vrátili náklady na vývoj.

Po vypršaní doby patentovej ochrany môže začať daný liek vyrábať akákoľvek ďalšia farmaceutická spoločnosť. Musia však dodržať všetky pravidlá pre výrobu tohto lieku, tzn. že liek bude obsahovať rovnaké liečivo v totožnom množstve, bude mať rovnakú účinnosť a rovnakú liekovú formu. Takto vyrobené lieky sa označujú ako generické lieky alebo skrátene generiká. Môžu byť podstatne lacnejšie ako originálne lieky. Vzhľadom k tomu, že generiká musia dodržiavať rovnakú účinnosť a bezpečnosť ako liek originálny, čo je podmienkou registrácie generických liekov Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, nie je pravda, že by boli generiká podradnejšie, lacným či menej účinným variantom lieku originálneho.

Rady na záver

Skladujte lieky podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku a neprekračujte trvanlivosť lieku. Domáca lekárnička by mala byť umiestnená na suchom a tienistom mieste s izbovou teplotou (teda do 25 °C) a predovšetkým mimo dosahu detí. Niektoré lieky vyžadujú skladovanie v chlade, uchovávajte ich v chladničke (2 °C až 8 °C) patrične označené a mimo priamy kontakt s potravinami, napríklad v umelohmotnej uzatváracej krabičke.

Ak ste nespotrebovali celé balenie a už vypršala lehota trvanlivosti, odovzdajte liek v lekárni, ktorá zaistí bezpečnú a ekologickú likvidáciu.

Tablety, čapíky, zásypy a tobolkové kapsule veľmi ľahko podliehajú pôsobeniu vlhkosti a tým sa zásadne znižuje ich kvalita. Preto ich nikdy neskladujte v kúpeľni, aj keď sú uložené napríklad v skrinke.

Pamätajte na to, že vážnejšie choroby nemôžete vyliečiť voľne predajnými liekmi, a je teda nevyhnutné vyhľadať lekára. Lekársku pomoc či konzultáciu vyhľadajte tiež zakaždým, keď si nie ste istí, či vaše symptómy odpovedajú danej chorobe, a to pokiaľ možno ešte pred začatím užívania voľne predajného lieku. V prípade, že voľne predajné lieky užívate ako "prvú pomoc" ešte pred následnou návštevou lekára, napríklad pri rýchlom nástupe chrípky, nikdy nezabudnite lekárovi oznámiť, ktoré lieky ste už užili.

Nikdy neprekračujte dennú dávku liečiva. Rozhodne neplatí pravidlo, že čím viac, tým lepšie.

Voľne predajné lieky nakupujte v lekárňach či v e-shopoch lekární, a to u preverených predajcov. Dobrým pomocníkom vám môžu byť recenzie iných zákazníkov. Ak si nie ste istí dôveryhodnosťou predajcu, radšej sa mu vyhnite. Nekupujte produkty ázijského pôvodu alebo voľne predajné lieky zo zahraničných webov, ktoré môžu lákať na nižšie ceny, nespĺňajú normy alebo neprešli schvaľovacím procesom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv SR.